FAQ

Áno. Je to zdĺhavý proces a je potrebné si uvedomiť, že takáto realizácia je aj finančne náročná. Cena jedného úsťového zariadenia z titánu začína na úrovni 150€. Nechceme Vás od tohto zámeru odradiť, iba chceme podotknúť, že týmto spôsobom je vhodné vyrobiť úsťové zariadenie, ktoré trh neponúka, alebo je pre Vás šité na mieru.

Stručné zhrnutie priebehu procesu od oslovenia po dodanie:

1. Zákazník nás kontaktuje so základnou predstavou nového úsťového zariadenia. 

2. Prekonzultujeme si so zákazníkom technické možnosti a konkrétne požiadavky. Podľa týchto informácii vytvoríme niekoľko grafických návrhov budúceho úsťového zariadenia. 

3. Ak si zákazník vyberie jeden z návrhov, tak ho detailnejšie spracujeme a zapracujeme prípadné pripomienky. 

4. Finálny návrh zašleme zákazníkovi na schválenie aj s cenovou kalkuláciu. 

5. Po finálnom schválení úsťové zariadenie zadáme do výroby a po jeho dokončení pošleme zákazníkovi. 

Zameriavame sa na výrobu z titánu, konkrétne zo zliatiny Ti 6Al-4V (Titanium Grade 5). Táto zliatina sa používa pri výrobe komponentov v leteckých motoroch, nosných častiach lietadiel, vysoko namáhaných súčastí automatických prevodoviek atď. Samozrejme je možné vyrobiť úsťové zariadenie z materiálu podla požiadaviek zákazníka.

Testovali sme viacero povrchových úprav. Podľa našich požiadaviek na mechanickú odolnosť, tepelnú odolnosť, povrchovú tvrdosť, odolnosť voči kyselinám a tmavo čiernu farbu sme sa rozhodli pre PVD (Physical Vapour Deposition). Táto povrchová úprava sa nanáša na opieskovaný povrch a takto vytvori dokonalý jednoliaty povrch. 

Taktiež je možné nechať vyniknúť prirodzenú farbu materiálu vyleštením, alebo naopak opieskovaním. Samozrejme toto je možné jedine v prípade, že úsťové zariadenie je z materiálu, ktorý nepodlieha korózii.

Odpoveď na takto položenú otázku je, nie. Jedine v prípade nesprávnej montáži, pri ktorej sa projektil pri výstrele dotkne úsťovej brzdy. Po inštalácii je potrebné znovu nastreliť zbraň, ale sústrel by mal ostať zachovaný. 

Ale skúsme si v krátkosti rozvinúť túto otázku.

Úsťová brzda čiastočne mení presnosť rovnako, ako ju môže ovplyvniť akýkoľvek dotyk s hlavňou, zmena momentu sily upevnenia hlavne atď. Úsťová brzda má určitú hmotnosť a tá hmotnosť je upevnená na konci hlavne. Čo sa snažíme naznačiť je že všetko čo má vplyv na hlaveň má vplyv na jej kmitanie, ktoré sa odohráva počas výstrelu a to má vplyv na presnosť. Čo je prekvapujúce je, že tento vplyv môže byť pozitívny, ale aj negatívny. Jedná sa o to že zbraň je potrebné brať ako sústavu.

Ak ste sa pred inštaláciu úsťovej brzdy snažili zistiť s akým strelivom Vaša zbraň strieľa najlepšie, tak ste si kúpili rôzne druhi streliva v rôznych cenových kategóriach. Pri tom ste si mohli naštudovať na rôznych fórach, alebo ste dostali odporúčania na určitý typ, ktorý je „najpresnejší“. Otestovali ste presnosť a zistili ste, že najpresnejšie strelivo je úplne iné, ako ste očakávali. Je samozrejmé, že nekvalitné strelivo určite nebude najpresnejšie vzhľadom na veľké tolerancie pri výrobe. Skôr sa snažím naznačiť, že určitý druh streliva bol pre danú zbraň vhodnejší vzhľadom na kmitanie hlavne. Preto ak osadíte úsťovú brzdu možno sa kmitočet zlepši pri strelive, ktoré momentálne používate a možno budete musieť znovu otestovať ine druhy streliva.

Nie. Úsťová brzda pracuje s plynom, ktorý už projektil vytlačil z hlavne von. Čiže všetku energiu prachová náplň odovzdala, kým projektil neopustil ústie hlavne. Táto situácia sa nemení vzhľadom na to či je, alebo nie je úsťová brzda osadená. 

Úsťové zariadenie je mechanická súčiastka umiestnená na ústí hlavne. Svojím špecifickým tvarom ovplyvňuje výtok plynov tak, aby redukovali spätný ráz zbrane, kompenzovala zdvih zbrane, redukovala záblesk výstrelu, alebo znižovala hluk výstrelu. 

Úsťová brzda: redukuje spätný raz zbrane

Kompenzátor: kompenzuje zdvih zbrane

Tlmič záblesku: tlmí záblesk výstrelu

Tlmič výstrelu: znižuje rýchlosť plynov na pod zvukovú rýchlosť

V prípade, že zariadenie plní viaceré z uvedený funkcii, napr. tlmí záblesk a zároveň kompenzuje zdvih hlave, nedá sa jednoznačne označiť ako kompenzátor, alebo ako tlmič plameňa. Preto niektoré hybridné zariadenia, ktoré plnia viac funkcii označujeme, ako úsťové zariadenia.

Sledujte nás na sociálnych sieťach.